Sitte Sevir (Öküz Soğuğu)

Ana Bilgi sitesinden
Oya Ayman (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 09:58, 28 Nisan 2016 tarihli sürüm

(fark) ← Önceki hâli | en güncel halini göster (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Atla: kullan, ara

Halk Meteorolojisi (Halk Takvimi)'ne göre, bazı kaynaklara göre, 20-25 Nisan (halk takvimine göre Abril ayının 7. günü ile 12. günü), bazı kaynaklara göre ise 21-26 Nisan arasında 6 gün süren soğuk ve yağışlı dönem. Bu dönem, ”Sitte Sevir, her saati bir devir” deyimiyle, bir anı bir anını tutmayan zaman dilimi şeklinde tanımlanır. Halk arasında öküz soğuğu da denir.

İstatistiksel olarak gerçekleşme oranı yüzde 64’dür. Aslında sitte sevir ya da sitte-i sevr, güneşin boğa burcunda olduğu dönemin altı günlük bölümünde olan bir fırtına olduğundan boğanın altı günü demektir.

Bu soğuklar için; denizciler arasında “sitte sevir, kapıyı çevir” biçiminde söylenegelmiş bir deyim de vardır.

Anadolu’da yaygın olarak kullanılan “Kork abrilin beşinden, öküzü ayırır eşinden!” deyimi de, Abril Beşi Fırtınası olarak anılan ve Nisan ayının 5. gününde (18 Nisan) görülen sayılı bir fırtınaya karşı uyarı niteliğindedir. O gün, şiddetli soğuk olur. Bu hava olaylarına yönelik bu tür sözler, bu günlerin özellikle tarımla uğraşanlar tarafından önemsenmesi gerektiğini vurgular. Sitte sevir soğukları geçmeden fide ekimi yapılırsa muhtemel bir don tehlikesini göze almak gerekir.

Derleyen: Erol Günal (Araştırmacı).

İlgili linkler: http://www.erolokutucu.com/?p=234